Trzy porady jak wybrać buty dla dziecka

Dobrze wybrane buty dla dziecka to podstawa. Mała stópka, która dopiero się kształtuje wymaga odpowiedniego dopasowania oraz wygody. Wygodne obuwie to podstawa, dlatego warto przestrzegać kilku ważnych wskazówek. O tym, jak wybrać buty dla dziecka przeczytasz w poniższym artykule.

Buty dla dziecka muszą być wygodne

Zanim dziecko zacznie chodzić nie powinno się więzić jego małych stópek w obuwiu czy skarpetach, które posiadają sztywną podeszwę. Zakładanie sztywnego obuwia może zaburzyć prawidłowy rozwój stóp niemowlaka. W poznawaniu świata bardzo istotną rolę odgrywają stopy, którymi dziecko odkrywa podłoże oraz otoczenie.

Dopiero w momencie, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki można pomyśleć o pierwszych bucikach do nauki chodzenia. Więcej o tym, kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka, przeczytasz w innym wpisie. Najważniejsze, aby to obuwie było wygodne i z amortyzacją. W momencie nauki stawiania pierwszych kroków chodzenie na bosaka po trawie i piasku jest świetną frajdą, ale na twardszej powierzchni powinno posiadać odpowiednie obuwie, aby kolana oraz stawy nie były narażone na wstrząsy.

jak wybrać buty dla dziecka

Jak kupić dobre buty dla dziecka – zmierz stopę!

Kupowanie butów dla dzieci na tak zwane “oko” może okazać się mylne. Podstawą przed każdym zakupem jest zmierzeniu dziecku długości oraz szerokości stopy. Do osiągniętego parametru należy dodać około pięciu milimetrów, aby mieć pewność, że obuwie nie będzie ani za małe, ani za duże. Poza tym warto posiadać kilkumilimetrowy zapas, ponieważ stopa naturalnie się przesuwa.

Warto do sklepu wybrać się we dwójkę, aby można było przymierzyć buciki oraz przejść się w nich chociażby po sklepie. W ten sposób zarówno dziecko jak i my upewnimy się, że buty są dla niego odpowiednie. Tak powinno się mierzyć buty zarówno letnie, wiosenne jak i buty zimowe dziecięce, które ponadto powinny spełniać szereg dodatkowych funkcji. Ważne w wyborze obuwia jest sztywny zapiętek, który powinien sięgać za kostkę. Zapewni to idealną stabilizację i pomoże w prawidłowym ustawieniu kostki oraz całej stopy.

Sprawdzaj regularnie rozmiar stóp u dziecka

Regularne sprawdzanie rozmiaru stóp u dziecka to podstawa. Powinno się sprawdzać ich długość nawet co kilka tygodni, aby mieć pewność, że dobrane obuwie jest odpowiednie. Dzieci w wieku od trzech do sześciu lat powinny mieć mierzone stopy co około trzy miesiące.

Kontrola rozmiaru jest bardzo ważna, gdyż za małe obuwie to nie tylko dyskomfort dla dziecka, ale i powstawanie wad postawy i przeciążeń stawów. W związku z tym, wybór idealnych butów dla dziecka nie jest wbrew pozorom taki prosty, szczególnie gdy chcemy wybrać obuwie dla rocznego dziecka. Jest ono dość ruchliwe, więc mierzenie butów w sklepie może okazać się problematyczne.

Nie powinno nas to jednak zniechęcać do wizyt w sklepie razem z pociechą, szczególnie jeśli musimy kupić buty do przedszkola, w których dziecko spędza większą część dnia na różnych aktywnościach. W związku z tym, warto dokładniej przyjrzeć się butom, które planujemy zakupić, aby były wykonane z oddychającego materiału. W przypadku obuwia przedszkolnego warto mieć na uwadze, że dziecko może mieć problem ze sznurówkami. Najlepsze więc mogą okazać się te buty, które są zapinane na rzep.

Autor postu: Admin