Zabawki – dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka?

Każde dziecko ma swoje ulubione zabawki. Jednak czy wiesz jak duży wpływ mają na jego rozwój? Sprawdź dlaczego są ważne i jak dobrać je do potrzeb malucha!

Dlaczego warto kupować dziecku zabawki?

Zabawa kojarzona jest głównie z dzieciństwem. To właśnie wtedy przeżywamy najdłuższy okres beztroski, ale i nauki. Właśnie dlatego, tak ważne jest, jak maluchy spędzają czas i czym się bawią. Niemowlak, dzięki odpowiednio dobranym zabawkom, będzie mógł rozwijać swoje zdolności poznawcze, a także nauczyć się chwytać przedmioty. Dzięki odpowiednio dobranym zabawkom, nieco starsze maluchy będą mogły rozwijać koordynację ruchową, a także odkrywać nowe bodźce. Kilkuletnie dzieci, dzięki grom edukacyjnym i książkom, rozwiną swoją wyobraźnię, kreatywność oraz logiczne myślenie.

zabawki

Jak dobrać je do potrzeb malucha?

Już w okresie niemowlęcym, warto podsuwać maleństwu proste zabawki, np. grzechotki czy niewielkich rozmiarów maskotki, które pomogą mu ćwiczyć koordynację ręka – oko. W późniejszym czasie, doskonały wpływ na rozwijanie koordynacji, a także kreatywności, mają szczególnie klocki. Duże klocki konstrukcyjne, sprawdzą się przede wszystkim w przypadku maluchów. Starsze dzieci o wiele więcej satysfakcji i umiejętności, wyniosą z układania małych klocków, typu lego. Na rozwój dzieci świetnie wpływają także wszelkie gry edukacyjne, np. gry planszowe czy elektroniczne. Doskonałą zabawką dla dzieci w każdym wieku są również książeczki. Na początku czytane z rodzicem, a po kilku latach samodzielnie. Świetnym pomysłem jest również zakup zabawek typu mini kuchnia czy mini sklep, dzięki którym maluchy będą mogły naśladować dorosłych.

Autor postu: AleSie