Wpływ smogu na zdrowie dzieci – co trzeba wiedzieć?

WHO apeluje, że Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych państw świata jeżeli chodzi o zanieczyszczenia powietrza. Niestety, jeśli mowa o smogu, nasz kraj znajduje się na szarym końcu wśród państw Unii Europejskiej. Nie sprzyja to zdrowiu dorosłych, a tym bardziej dzieci. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej, jaki jest wpływ smogu na zdrowie dzieci i jak możemy uchronić je przed jego złymi konsekwencjami.

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie dzieci?

Małe dzieci oddychają znacznie częściej niż dorośli, choć płycej. W związku z tym do ich płuc dostaje się więcej składników znajdujących się w powietrzu. Jeżeli jest ono zanieczyszczone, więcej szkodliwych dla zdrowia substancji trafia do organizmu naszego dziecka. Zastanawiasz się, jaki wygląda wpływ smogu na zdrowie dzieci? Smog może powodować wiele różnych chorób i schorzeń. Poczynając od kaszlu, trudności z oddychaniem, suchego gardła, a nawet kataru. Co więcej, podobno na smog można być również uczulonym! Pyły przemysłowe pochodzące ze spalania węgla czy śmieci posiadają mnóstwo toksycznych składników (jak choćby siarczany czy azotany). Przedostają się one do powietrza, którym oddychamy, stąd można mówić o reakcjach alergicznych na smog.

Wpływ smogu na zdrowie dzieci jest znacznie większy niż u dorosłych.

Co możemy zrobić, aby pomóc naszemu dziecku?

No dobrze, wiemy już, że wpływ smogu na zdrowie dzieci jest bardzo niekorzystny i szkodliwy dla maluchów. W takim razie, co robić, aby ochronić je przed zanieczyszczeniami z powietrza? Przede wszystkim, sprawdzajmy jakość powietrza i poziom pyłów przed wyjściem na spacer i wybierajmy tylko te dni, kiedy powietrze nie jest bardzo zanieczyszczone. Po drugie, regularnie oczyszczajmy i nawilżajmy nosek dziecka, bowiem jest on pierwszą barierą w ciele chroniącą przed zanieczyszczaniami. Nie zaszkodzi również zasłanianie ust i nosa maseczką czy chustką. Pamiętając o tych kilku zasadach, w prawidłowy sposób zadbasz o zdrowie malucha.

Autor postu: karkoz