Czym jest ultrasonografia jamy brzusznej dziecka i kiedy należy ją wykonać?

USG jamy brzusznej wykorzystuje fale dźwiękowe do robienia zdjęć narządów jamy brzusznej. Jest bezbolesny i nieinwazyjny i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie. Kiedy ultrasonografia jamy brzusznej dziecka może okazać się niezbędna?

Co to jest obrazowanie ultrasonograficzne jamy brzusznej?

ultrasonografia jamy brzusznej dziecka

Obrazowanie ultrasonograficzne to nieinwazyjne badanie medyczne, które pomaga lekarzom diagnozować i leczyć schorzenia. Jest bezpieczny i bezbolesny. Tworzy obrazy wnętrza ciała za pomocą fal dźwiękowych. Obrazowanie ultrasonograficzne jest również nazywane sonografią. Wykorzystuje małą sondę zwaną przetwornikiem i żel umieszczany bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przemieszczają się z sondy przez żel do ciała. Sonda zbiera dźwięki, które się odbijają. Komputer używa tych fal dźwiękowych do stworzenia obrazu. Badania ultrasonograficzne nie wykorzystują promieniowania, prześwietlenia rentgenowskiego. Ponieważ ultradźwięki przechwytują obrazy w czasie rzeczywistym, mogą pokazać strukturę i ruch narządów wewnętrznych ciała. Obrazy mogą również przedstawiać krew przepływającą przez naczynia krwionośne.

Jak powinniśmy przygotować się do ultrasonografi jamy brzusznej dziecka?

Po pierwsze Twoje dziecko powinno mieć na sobie wygodną, luźną odzież. Podczas umawiania badania zapytaj, czy przed ultrasonografią jamy brzusznej dziecka powinno ono przestrzegać konkretnych instrukcji dotyczących jedzenia i picia. Możesz zostać poproszony o wstrzymanie jedzenia i picia dla dziecka na kilka godzin przed badaniem. Dlaczego? Aby lepiej uwidocznić pęcherzyk żółciowy i górne narządy jamy brzusznej.

Autor postu: DarBla