Termin porodu – jak go obliczyć i od czego zależy?

Wiele młodych kobiet, które właśnie dowiedziały się, że są w ciąży, zastanawia się, jak obliczyć termin porodu. Wiadomo, że ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Jednak, skąd masz wiedzieć, kiedy dokładnie urodzisz? Na jakiej podstawie lekarz określa termin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Jak wyliczyć termin porodu?

Aby wyliczyć termin porodu pomocna jest tzw. ocena wieku ciążowego. Można założyć, że jeśli Twoje cykle są regularne i trwają 28 dni, to licząc od ostatniej miesiączki, Twoja ciąża będzie trwać 280 dni, czyli dokładnie 10 miesięcy księżycowych. Jak się pewnie domyślasz, takie obliczenie terminu, kiedy dziecko przyjdzie na świat, byłoby za proste. Należy wziąć oczywiście pod uwagę różną długość cyklów, datę zapłodnienia, która przy regularnym współżyciu jest także trudna do ustalenia oraz inne okoliczności. Lekarz ginekolog, na podstawie odpowiednich badań m.in. pomiaru ultrasonograficznego, odpowiednio modyfikuje i oblicza termin porodu.

Czy termin może się zmienić już w trakcie ciąży?

Warto wiedzieć, że statystyki pokazują, że jedynie 5% dzieci rodzi się w dokładnie wyznaczonym terminie. Zdecydowana większość dzieci przychodzi na świat kilka dni po terminie, niektóre także przed terminem. Dlatego, nie stresuj się i nie panikuj, kiedy pierwsze oznaki porodu zaczniesz zauważać np. 2 tygodnie przed wyznaczonym przez lekarza terminem porodu. To zupełnie normalne! Dziecko samo będzie doskonale wiedziało, kiedy jest dla niego odpowiedni moment, aby przyjść na świat i spotkać się z rodzicami 🙂

jak wyliczyć termin porodu

Autor postu: karkoz