Rozszerzanie diety u dzieci

Rozszerzanie diety u dziecka może wydawać się ogromnym wyzwaniem. Nie wiemy, od czego zacząć i przede wszystkim kiedy? Mówi się, że powinno zacząć się podawać dziecku inne jedzenie, pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia i nie wiąże się to z przestaniem podawania mleka matki lub modyfikowanego.

rozszerzanie diety u dziecka

Dlaczego rozszerzanie diety u dziecka jest istotne?

• Jest to sposób na uzupełnienie składników odżywczych, których zapasy w pewnym momencie zaczynają się wyczerpywać, a mleko matki nie zawiera ich w wystarczającej ilości.
• W pewnym sensie jest to również dostosowanie się do rozwoju dziecka – zarówno ruchowego jak i metabolicznego oraz nabywanych przez nie umiejętności.
• Dodatkowo, zdolność akceptacji nowych pokarmów zmienia się z wiekiem, a pierwsze 2 lata życia dziecka są kluczowe dla rozwoju preferencji smakowych.

prawidłowe rozszerzanie diety u dziecka

Kiedy zacząć?

Zalecenia WHO mówią, że mleko matki lub mleko modyfikowane powinno być podstawą diety do końca 12 miesiąca życia. Rozszerzanie diety powinno się wprowadzać, nie wcześniej niż od 17 tygodnia życia i nie później niż 26 tydzień życia. Przedział ten jest dosyć szeroki, ale nie bez powodu. W różnym tempie wykształca się u dzieci zdolność przyjmowania normalnych pokarmów. Powinno się zacząć uzupełnianie diety po konsultacji z lekarzem i dietetykiem, aby w odpowiednim momencie zacząć dostarczać niezbędne witaminy. Pomocne przy rozszerzaniu diety mogą okazać się książki z serii BLW (bobas lubi wybór).

Autor postu: D W