Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści ze sobą niesie?

Kiedy dziecko jest jeszcze na tyle małe, że jeszcze nie potrafi chodzić zabieranie go na basen może wydawać się nienajlepszym pomysłem. Okazuje się jednak, że nauka pływania dla niemowląt przynosi jednak olbrzymie korzyści. Przebywanie w wodzie angażuje ciało dziecka w zupełnie wyjątkowy sposób, tworząc miliardy nowych połączeń neuronowych, gdy dziecko kopie, ślizga się i chlupie wodę. Ze względu na delikatny system odpornościowy niemowląt , lekarze zazwyczaj zalecają rodzicom, aby trzymali swoje dzieci zdala od chlorowanych basenów do około 6 miesiąca życia.

Nauka pływania dla dzieci i niemowlątJakie zdolności u niemowląt rozwija nauka pływania?

Nie jest jednak dobrze czekać zbyt długo z nauką pływania dla niemowląt. Dzieci, które nie zmoczą stóp aż do późnego wieku, mają tendencję do większego lęku i negatywnego nastawienia do pływania. Młodsze dzieci są też zazwyczaj mniej odporne na unoszenie się na plecach, czego mogą nauczyć się nawet niektóre niemowlęta! Pływanie może wręcz poprawić funkcje poznawcze dzieci! Ruchy krzyżowe wykonywane podczas pływania budują neurony w całym mózgu. Ułatwia to komunikację obu półkul mózgu. W efekcie może się to przełożyć na poprawę umiejętności czytania, zdolności lingwistycznych czy orientacji. Korzyści widoczne są także później, np. podczas zdobywania wykształcenia akademickiego. Podczas pływania dziecko porusza rękami, kopiąc nogi. I wykonuje te czynności w wodzie, co oznacza, że jego mózg rejestruje dotykowe odczucie wody plus jej opór. Pływanie jest również wyjątkowym doświadczeniem społecznym, które wzmacnia jego siłę pobudzającą mózg.

Wpływ potwierdzony badaniami

Trwająca cztery lata badanie na grupie ponad 7000 dzieci przeprowadzone przez Griffith University w Australii wykazało, że dzieci, które pływają od wczesnych lat, osiągają lepsze postępy w rozwoju fizycznym i psychicznym w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie pływają. Konkretnie, dzieci w wieku 3 do 5 lat, które zaczęły pływać we wczesnym okresie życia, rozwijały umiejętności werbalne szybciej o 11 miesięcy, niż większość rówieśników, 6 miesięcy szybciej rozwijały zdolności matematyczne, a 2 miesiące uczyły się czytać. Dzieci te miały również zdecydowanie lepszą pamięć i lepiej umiały dogadywać się z innymi osobami. Jak widać więc, korzyści z nauki pływania dla niemowląt są ogromne!

Autor postu: W U