Najważniejsze zalety karmienia piersią

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zastanawia się, czy podjąć się karmienia piersią czy lepiej podawać dziecku gotowe mieszanki mleka. W tym wpisie poznasz najważniejsze zalety karmienia piersią, zarówno dla maluszka, jak i dla młodych mam. Dlaczego jest to takie ważne i zalecane przez lekarzy? Przeczytaj!

Co trzeba wiedzieć o mleku kobiecym?

Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, robią to do około 1-2 roku życia, w zależności od potrzeb niemowlęcia, jak i samopoczucia młodej mamy. Wyróżnia się 3 rodzaje pokarmu: siara, mleko przejściowe oraz mleko dojrzałe. Mleko mamy posiada około 70 kcal/100 ml i jest w nim mniej białka niż w mleku krowim. Natomiast najważniejszym węglowodanem jest laktoza.

zalety karmienia piersią

Jakie są najważniejsze zalety karmienia piersią?

Do największych zalet karmienia piersią zaliczamy na pewno wzmocnienie mechanizmów obronnych organizmu dziecka. Skład mleka mamy korzystnie wpływa na funkcjonowanie i rozwój dziecka. Jest ono bardziej odporne na zachorowania, dzięki czynnikom przeciw infekcyjnym, czynnikom przeciwzapalnym oraz czynnikom aktywnie immunologicznym. Ponadto, dzięki karmieniu piersią zmniejszamy ryzyko chorób infekcyjnych przewodu pokarmowego zwłaszcza biegunki infekcyjnej. Zmniejsza się również podatność na różnego rodzaju alergie u dziecka, w tym atopowe zapalenie skóry, choroby układu oddechowego, w tym w szczególności zapalenie ucha środkowego. Dzięki podawaniu dziecku swojego pokarmu, każda mama chroni je przed infekcjami i chorobami.

Jednak naszym zdaniem, wymieniając zalety karmienia piersią, jako najważniejszą należy podać niezwykłą więź, jaka tworzy się pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Dlatego warto już od narodzin karmić noworodka mlekiem mamy,

Autor postu: karkoz