Jak chwalić dziecko?

W kwestii chwalenia dzieci istnieje wiele teorii i opinii. Wszyscy lubimy być chwaleni i lubimy chwalić dzieci. Czym tak naprawdę jest pochwała oraz jak chwalenie dzieci wpływa na ich poczucie własnej wartości? Jak chwalić dziecko “dobrze”?

Dlaczego pochwały są ważne?

To jak pozytywnie człowiek reaguje na pochwały, podkreśla wagę chwalenia dzieci. Okres dzieciństwa to szczególny czas, mający kluczowe znaczenie w całym życiu człowieka. To wtedy kształtuje się charakter oraz podejście do codziennych spraw takich jak praca, czy nauka. Chwaląc dziecko w odpowiedni sposób i zauważając jego sukcesy, kształtujesz człowieka zmotywowanego do nauki i rozwoju i niebojącego się wyzwań. Dziecko nie potrafi w pełni docenić, czy coś robi dobrze, czy źle. Musi to usłyszeć od dorosłego. Dzieci doceniane przez najbliższych są bardziej pewne siebie, a ta cecha jest fundamentalna w kształtowaniu poczucia własnej wartości. Jak chwalić dziecko, żeby było ono zmotywowane i pewne siebie, ale jednocześnie nie zawyżać niepotrzebnie jego samooceny?

Jak chwalić dziecko

Jak chwalić dziecko w poprawny sposób?

Dobra pochwała powinna być autentyczna, możliwa do uzasadnienia, musi dotyczyć konkretnych zachowań. Powinna być też natychmiastowa, występująca bezpośrednio lub w niewielkim odstępie czasowym od właściwego zachowania. Pamiętaj też, żeby wyrażać ją w sposób opisowy, zawierający informacje o zachowaniu, które nam się podobało. Więcej wskazówek dotyczących tego kiedy i jak chwalić dziecko znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy do czytania!

Autor postu: E D