Ile kosztuje paszport dla dziecka? Praktyczne informacje

Wybierasz się w pierwszą zagraniczną podróż ze swoim dzieckiem? Najpierw trzeba załatwić wszelkie formalności związane z wyjazdem, w tym oczywiście wyrobić paszport. Zastanawiasz się, ile kosztuje paszport dla dziecka i jak wygląda wyrobienie takiego dokumentu dla niemowlaka? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Zacznijmy od początku, czyli ile kosztuje paszport dla dziecka?

Obecnie paszport można wyrobić niemowlakowi nawet zaraz po urodzeniu, gdyż nie obowiązuje dolna granica wieku. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje paszport dla dziecka, za dokument ten dla dzieci do 13 roku życia zapłacisz 30 zł, a jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny to 15 zł. Za paszport dla dzieci w wieku 13-18 lat zapłacisz 70 zł lub 45 zł w zależności od liczby członków rodziny.

Ile kosztuje paszport dla dziecka i jak go wyrobić

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Wiesz już, ile kosztuje paszport dla dziecka i że nie są to astronomiczne kwoty 🙂 W takim razie jaka wyrobić paszport dla malucha? Wniosek trzeba wziąć z urzędu i wypełnić go, co ważne powinni podpisać się na nim obydwoje rodzice. Ma to na celu ograniczenie przestępstw polegających na uprowadzeniu lub porwaniu dziecka wbrew woli drugiego rodzica. Jeżeli podpis obydwojga rodziców jest niemożliwy, musisz mieć dokument uzasadniający tą sytuację. A co ze zdjęciem dziecka? Możesz je wykonać samodzielnie, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalnego fotografa. Zdjęcie musi być wyraźne, na jasnym stonowanym tle, bez obecności na nim dorosłych.

Wiesz już, ile kosztuje paszport dla dziecka, jak go wyrobić oraz jakie załączyć zdjęcie do wniosku. Ważna informacja jest również taka, że paszporty dla dzieci wydawane są tylko na 5 lat, ponieważ rysy twarzy u maluchów zmieniają się bardzo szybko.

Autor postu: karkoz